آشنایی با کاربرد پلیمرها

کاربرد پلیمرها

پلیمرها یک امر کاملاً خاص برای صنعت به نظر می رسند و در حقیقت تا حدودی نیز خاص هستند، اما در واقع آنها بخش بزرگ بسیاری از صنایعی هستند که شما ممکن است به رسمیت بشناسید. آزمایش و مشاوره پلیمر برای پلاستیک در صنایعی مانند هوا فضا، اتومبیل سازی، الکترونیک، بسته بندی و دستگاه های پزشکی کاربرد دارد. پلیمرها عناصر فوق العاده متنوعی هستند که از جمله کاربردهای پزشکی، سیستم تحویل دارو، دستگاه های بیوسنسور، مهندسی بافت، لوازم آرایشی و غیره از آنها می باشد. به دلیل سهولت در تولید، استفاده از پلیمرها و کامپوزیت های بعدی آنها هنوز هم در حال پیشرفت و افزایش است. هنگام بررسی کاربرد پلیمر می خواهید بدانید که این ماده در طول زمان چگونه رفتار می کند تا بتوانید ارزش واقعی آن را ارزیابی کنید. درک این نکته مهم است که مواد پلیمری ممکن است شامل موارد زیر باشد: مواد اولیه، ترکیبات پلیمری، فوم ها، چسب های ساختاری و کامپوزیت ها، مواد پرکننده، الیاف، فیلم ها، غشاها، امولسیون ها، پوشش ها، لاستیک ها، مواد آب بندی، رزین های چسبنده، حلال ها، جوهرها و رنگدانه ها

برخی از صنایعی که در آنها از مواد مختلف پلیمری استفاده می شود

 • در هواپیما ، هوا فضا و تجهیزات ورزشی
 • چاپ پلاستیک های سه بعدی
 • بیو پلیمر در تشخیص مولکولی
 • پلیمرها در هولوگرافی
 • پلیمرهای آلی مورد استفاده در تصفیه آب
 • بسترهای صفحه چاپی
 • مواد شیمیایی سبز: پلیمرها و بیوپلیمرها
 • بیومولکول های پلیمری
 • عملیات زیست توده تجدید پذیر
 • پلیمرها در عملیات ضد گلوله
 • پلیمر در جلیقه و لباس ضدآتش سوزی

برای درک مشترکات این صنایع، ممکن است خوب باشد که به برخی از دانش های اساسی برگردیم.

در وهله اول، باید به سوال یک پلیمر چیست؟ پاسخ دهیم. پلیمرها مولکول های بزرگی هستند که از هزاران یا در بعضی موارد میلیون ها اتم تشکیل شده اند و به صورت الگویی پیوند داده شده اند که تکرار می شود. شما می توانید با یک تصور ساده از تصویر یک زنجیره، ساختار یک پلیمر را تصور کنید. همانطور که پیوندهای یک زنجیره وجود دارد، اتمها به هم پیوند می خورند. به این ترتیب آنها یک زنجیره پلیمری ایجاد می کنند. از پیوندهای مولکولی در زنجیره پلیمر اغلب به عنوان واحدهای تکرار شونده یاد می شود. آنها توسط آنچه مونومر نامیده می شود، تشکیل می شوند. باز هم، ساختار واحد تکرار ممکن است بسیار متفاوت باشد. می توانید برای آشنایی با انواع پلیمرها مقاله مربوطه را بخوانید.

پلیمر

مهم نیست که شما برای چه صنعتی به پلیمرها نیاز دارید، می توانید اطمینان حاصل کنید که بالاترین کیفیت را از شرکت ایپک فرآیند فاخر دریافت می کنید. شرکت ایپک فرایند فاخر در امر صادرات و واردات با کشورهای ترکیه، گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، عراق ،آلمان و… همکاری های گسترده ای دارد. این شرکت همچنین  با بهره گیری از مهندسین کارآزموده در عرصه تامین و فروش انواع مواد پلیمری و کمکیPP ، PE ،PVC   مورد مصرف کارخانجات گونی و جامبوبگ های تخصصی و مختلف، تولید گونی های کوچک، نخ های مخصوص دوخت مولتی فلامنت CF در دنیرهای مختلف، نخ بیلر، تولید انواع نایلون  مخصوص جامبو، شیرینگ، فیلم استرچ و کارخانجات تزریقی و تولید درب و پنجره های دو جداره و… سابقه درخشانی دارد. این شرکت تاکنون نیاز کارخانجات مختلفی را تامین نموده است. هدف  این شرکت برآورده کردن نیاز مشتری با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در کمترین زمان ممکن می باشد که تا کنون توانسته با افتخار این هدف را جامه عمل بپوشاند. بدیهی است اولویت شرکت رضایت مشتری بوده و سابقه فعالیت شرکت براین اصل مهم صحه گذاشته است.